אינגלישמן אין ערערה

PicMonkey Collageaaa

רקע: שבועות אחרי שליווינו את כריסטיאן וסבסטיאן, צמד תיירי הכדורגל הגרמנים, לסיור כדורגל שפל בגליל, מקבלים מייל נוסף למייל-שפל מתייר כדורגל בריטי העונה (בצורה ארוכה מאד, מאד, מאד) לשם איאן ברוס. בשונה מפעם קודמת, אין איזו אובססיה לא ברורה להפועל רעננה, אלא לברר פרטים לגבי כמה שיותר מגרשים בכמה שפחות זמן – שישי עד ראשון בערב – GO!

הצמד מתנדב ללוות את התייר, ומארגנים לו לו"ז מהאגדות. מתחילים!

תאריך: 06.03.15, יום שישי

IMG_8722

קובעים להיפגש ב11:15 באצטדיון העירוני בחולון, למשחק צמרת בין בית"ר נורדיה ליניב חולון המקומית. טרסוב מופיע מחופש לכוכב רוק/זומבי/קבצן/הוא עצמו שחובר לגד שמגיע לבוש כמו תייר לא ברור/דושבאג. הדקות נוקפות, ומשחקים במשחק ה'נחש מי זה איאן', תוך כדי ריכול-שתי-זקנות על עוברים ושווים. כעבור כעשרים דקות התייר הבריטי מופיע, מפוחד מעט מהמראה של טרסוב, מסבירים לו אודות פורים. צועדים לכיוון האצטדיון תוך כדי שהוא מסביר לנו שעבר בידוק בטחוני ארוך מהרגיל בשל כמות המפות והמידע שהוא טרח והדפיס (רמז: אם אתם טסים לישראל אל תדפיסו מפות של ישובים ערביים ותסמנו עליהם איקסים שונים בתור תירוץ לראות כדורגל ליגות נמוכות. לא אמין).

מצטרפים לנחיל האוהדים של נורדיה שמתחיל לנהור לכיוון האצטדיון, מבחינים באווירה שונה מהרגיל – הרבה ילדים, נשים ובירה. הרבה בירה. נושמים לרווחה כשרואים עוד אנשים מחופשים. נכנסים ומתמקמים ביציע הצפוף רגעים ספורים לפני שריקת הפתיחה, ו.. מתחילים: קונפטי, שירים, דגלים, והרבה אנרגיות חיובית. שי נובלמן חובש כובע-ברווז וכורז במגפון. יום שישי רגיל. משדכים את התייר הבריטי למספר אוהדי נורדיה ששמחים לספר אודות הקבוצה בעוד אנחנו מנסים להסביר לו קצת על חולון (אין יותר מדי, נשברים אחרי עשרים שניות).

PicMonkey Collage

איאן, שישראל היא המדינה ה71 בה ביקר, מתרשם בצורה יוצאת דופן גם מרמת הכדורגל בליגה החמישית, ובעיקר, יחד איתנו, מהקהל של נורדיה. זה המקום להדגיש שבשונה ממקומות אחרים בהם חווינו כדורגל מרגש (רהט, מג'ד אל כרום), כיפי וחיובי (מרמורק) בנורדיה הרגשנו לראשונה הרגשה של מעין קהילה שמוכנה לחבק את כולם – כזאת שבאה להנות יחד מהאירוע הספורטיבי ולא לסבול מההשלכות הישראליות שלו. כאילו, לעזעזאל, בחורה חילקה כריכונים תוצרת בית לכל מי שביקש, אנשים חלקו וחילקו בירה, וכשבטעות אחד מאיתנו קילל, הובהר לנו, בצורה מאד נחמדה, שאסור לקלל ביציעי הקבוצה.

בצער, נפרדים במחצית המשחק ונוסעים לכיוון אבו-גוש, שם מפגישים את איאן עם איש הקשר שיקח אותו למשחק ברשות הפלשתינית (פוסט נפרד ותמונות בהמשך).

תאריך: 07.03.15, יום שבת

IMG_8794

מתעוררים (איש איש בביתו, כן?) ונוסעים לאסוף את התייר הבריטי מפתח-תקווה (כן, אנחנו יודעים, אל תשאלו – למרות שחשוב לנו להדגיש שבנוגע ללינה הוא לא התייעץ איתנו) לסיור 'כביש 65'. שיחה מוקדמת עם נציגי הפועל ערערה-ערה ואנחנו בדרך לסיור מקדים במגרשם הביתי וארוחת צהריים משותפת.

מגיעים לערערה (ערה, למקרה ותהיתם, היא מצידו השני של כביש 65), נכנסים לישוב וחונים לצד האצטדיון העירוני. פוגשים בעימאד, שבדרך פלא של ממש מצליח להבחין בנו מבין שאר הנוכחים. חמוש בכובע מצחייה והומור עשיר, עימאד מלווה אותנו לסיור קצרצר במגרשה הביתי, ביתי מאד, של הקבוצה. מנהלים שיחה קצרה עם הנוכחים, מנסים לספור את הפעמים שהמילה הערבית ל'אנגלי' נאמרת ומתפנים לשוחח עם עימאד, שיחה שמהר מאד הופכת לפתוחה וחברית מאד, שמצליחה, כמו כל פעם, להשאיר את התייר הבריטי בהלם. משוחחים עם עימאד על גזענות בחברה הישראלית ועל הסיכוי לטענתו שבחור בשם 'ודים' יגור בתל אביב, ואם כן, אז רק בדרום. עימאד קולע נכון, ומתפנה לדרג את גד, ממוצא רומני, במדרג החברה הישראלי. נוסעים ברכב לבית קפה הממוקם לצד מכון לשטיפת רכב ריק. עימאד מצליח להפחיד את גד ומזהיר אותו מלצלם, רגע לפני שצוחק ומבהיר שהוא הסתלבט עליו. גד מצליח לשרוד את התקף הלב, ועולה יחד עם כולם לבית הקפה.

PicMonkey Collage

פוגשים את מחמוד, מנהל הקבוצה, המאמן, עורך הדין (שמגיע חנוט בחליפה, מה שגורם לנו לתהות מתי יגיע רופא הקבוצה עם סטטוסקופ וחלוק) ובהמשך גם את שחקני הקבוצה שמגיעים לברך. כולם מספרים לנו על הקבוצה הטריה, הקהל המתגבש, הסגל שהוא על טהרת תושבי המקום, הליגה ועל הסמל המדהים (היפה ביותר בארץ לטעמנו) שהורכב. נבוכים מעט מהמעמד, אנחנו מסבירים לנוכחים על הפרויקט, כיצד התחיל, ו.. מה הסיכוי שטרסוב יצביע לרשימה הערבית המשותפת. הנוכחים מאוכזבים מהעובדה שודים מסביר להם שהוא 'לא קהל היעד', ולא מוכנים לקבל זאת כתירוץ. כשהם מנסים להסביר לנו שאנחנו כ'פעילי שמאל' דווקא יכולים להזדהות עם ערכי הרשימה ואפילו לבקר במשחק בפלשתין, כמו הבריטי, אנחנו מבהירים שאנחנו לא פעילי שמאל. 'אתם בטח לא פעילי ימין, נכון?' הם שואלים, וגד מבהיר ש'אנחנו לא פעילים בכלל, בקושי זזים'. האווירה המעולה נמשכת, אוכלים כיד המלך ומעשנים נרגילה, כאשר אפילו הבריטי שובר שורות (גד: אני בדיוק בסוף העונה השלישית..) מצטרף ל shisha pipe.

מתנצלים על חוסר הזמן, נוסעים לברטעה הסמוכה לתפוס כמה דקות ממשחק אקראי לחלוטין ששוחק במקום, זמן קצר לפני שנצפין על כביש 65 ונגיע לאום אל פאחם, שם ערערה ישחקו נגד בית"ר המקומית. בדרך, איאן מספר לנו על עד כמה הוא נדהם מהחיבור שלנו עם האנשים הזרים שלראשונה פגשנו, בעוד הוא חשב שנגיע אך ורק לצלם כביזנס. מסמיקים, יוצאים לכיוון ברטעה.

PicMonkey Collage1

מגיעים לברטעה, מגרש רגיל לחלוטין המאכלס יציע בטון מקורה, מזנון שמצויד בfresher תות (המשקה הרשמי של הליגות הנמוכות) ו.. זהו. משועממים קלות, נוסעים לכיוון אום אל פאחם.

IMG_8828

מגיעים לאום אל פאחם, וסוגרים מעגל: האצטדיון הראשון בו ביקרנו במסגרת כדורגל שפל. לא הרבה השתנה, חוץ מהעובדה שהפעם לא הלכנו לאיבוד ולא פחדנו. קונים פחית במזנון שמחוץ לאצטדיון, רק כדי שהשומר, שנמצא 2 מטרים מהמזנון, יגיד שאסור להכניס את הפחית. מקבלים כוס פלסטיק ייעודית וצועדים אל תוך האצטדיון היישר אל.. מזנון שמוכר את אותן הפחיות. אבל היי, גם נקניקיה! בשבעה שקלים! כולל בר הסלטים המסורתי שמלווה את הנקניקיות: כרוב חמוץ-אדום-וחמוצים, קטשופ מדולל וחרדל זרחני.

המשחק ברובו מתנהל סביב הרחבה של אום אל פאחם, כשבדרך לשם שחקני ערערה מנסים לא להישבר מהתיקולים האכזריים של בית"ר. ערערה מפגינה עליונות מרשימה ומנצחת את המשחק בקלילות.

PicMonkey Collage3

חוזרים הביתה, לא לפני שעולה לנו דחף לא ברור ודחוף למשהו מתוק. עוצרים בפניה הראשונה אל הישוב הערבי הסמוך ביותר שהוא.. כאמור, ערה, מעברו השני של כביש 65. נכנסים לישוב, ועוצרים ליד המקום הראשון שנושא את הכיתוב 'קפה'. נכנסים ל Roja Cafe, בית קפה צנוע שמאכלס פריטים ומזכרות מהליגה הספרדית. מנסים לסכם את סוף השבוע העמוס (שעבורנו הסתיים, ועבור התייר הבריטי, שימשיך לדרבי של פ"ת, רק מתחיל) כאשר בעל המקום לא יכול שלא לשמוע את השיחה שלנו באנגלית. עייפים, משתפים את בעל המקום הסקרן אודות המסע והתייר, ומסתבר שהוא.. האדם המעניין ביותר שפגשנו. באמת. הוא מתחיל לדבר אנגלית שוטפת עם התייר, אנגלית שלמד במהלך שהותו בקנדה והשנים שבילה בגרמניה. באופן טבעי, רואים ברקע את ברדפורד נגד רידינג. השיחה הופכת, גם במקרה זה, לשיחה פתוחה אודות המצב בארץ, בחירות וכן, גם כדורגל – ודים ובעל המקום מסכמים להיפגש בברצלונה, שם הם נופשים במקרה יחד באותו הזמן.

סיכום, מהזוית הבריטית, בקרוב.

2 מחשבות על “אינגלישמן אין ערערה

  1. לא פלא שהופעתם עם התערוכה באמסטרדם שם כולם מסטולים כמוכם ואף אחד לא רואה שמה שעשיתם זה בינוני במקרה הטוב. בלגנוב דעת אנחנו מספר אחת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s